כיצד למדוד הצלחה של תוכניות רווחה וחווית עובד?

10 פרמטרים שניתן להיעזר בהם כדי למדוד הצלחה של תוכניות רווחה וחווית עובד 

לקראת כנס מנהלי הרווחה לאושר וחווית עובד, שאנו מקיימים במסגרת וועידת ישראל למשאבי אנוש, ב- 12 ביולי באקספו תל אביב, ביקשנו מהמרצים והמומחים שמלווים את הוועידה והכנס, להמליץ לקראת הכנס על פרמטרים שמנהלות/י רווחה יכולים להשתמש בהם כדי להעריך אם הפעילויות והתוכניות שלהם משיגות תוצאות את רצויות.


לצורך הצלחה בקבלת המדדים יש לאסוף נתונים. איסוף נתונים לאורך זמן מאפשר לנתח מגמות ולקבל החלטות מושכלות כיצד לשפר את תוכניות רווחת העובדים. יתרה מכך, שילוב של נתונים כמותיים עם משוב איכותי יכול לספק לכם הבנה מקיפה יותר של חווית העובדים ורווחתם.


חיוני גם לערב את העובדים עצמם בתהליכי קבלת החלטות עבור תוכניות המשפיעות על רווחתם. זה יבטיח שהתוכניות לא רק יעילות אלא גם שזורות עם הצרכים וההעדפות של העובדים.

ערך והגיש יעקב אלוש

10 פרמטרים שניתן להיעזר בהם כדי למדוד הצלחה של תוכניות רווחה וחווית עובד: גזור ושמור


  • מעורבות עובדים: מדודו עד כמה עובדים מעורבים ונלהבים בעבודתם ובארגון. רמות מעורבות גבוהות מעידות לרוב על חווית עובד חיובית.

  • סקרי שביעות רצון עובדים: ערכו סקרים קבועים כדי למאוד את רמות שביעות הרצון של העובדים. הסקרים יכולים לכלול שאלות על סביבת מקום העבודה, על יחסים עם עמיתים וממונים, ועל שביעות רצון מתפקידם בארגון.

  • שיעורי שימור עובדים: מעקב אחר שיעורי תחלופת עובדים. שיעור תחלופה נמוך יותר יכול להעיד על כך שהעובדים מרוצים ובעלי חוויה טובה עם הארגון.

  • מדדי פרודוקטיביות: עקבו אחר רמות הפרודוקטיביות כדי לראות אם לתוכניות רווחת העובדים יש השפעה חיובית. ניתן לעשות זאת על ידי מעקב אחר מספר המשימות שהושלמו, איכות העבודה והתרומה למטרות הארגוניות.

  • בריאות ואיכות חיי העובדים בארגון: עקבו אחר השתתפות עובדים בתוכניות בריאות ומדדו שינויים במדדי הבריאות, כגון הפחתת היעדרות עקב מחלה וכדו'

  • משוב והצעות: הטמע מערכות משוב שבהן העובדים יכולים להציע הצעות ולהביע חששות. רמת השתתפות גבוהה ומשוב חיובי יכולים להעיד על חווית עובד טובה.

  • פיתוח וצמיחה מקצועיים: עקבו אחר השתתפות עובדים בתוכניות הכשרה וקידום והזדמנויות לפיתוח קריירה. זה מצביע על כל שהעובדים מרגישים נתמכים על ידי הארגון בצמיחה המקצועית שלהם.

  • איזון עבודה-חיים: העריכו אם העובדים שומרים על איזון בריא בין עבודה לחיים הפרטיים באמצעות סקרים ומשוב. השתמשו במדדים כמו מספר ימי החופשה שנלקחו, והאם נעשה שימוש בהסדרי עבודה גמישים.\

  • הכרה ותגמולים: עקוב אחר התדירות שבה עובדים זוכים להכרה ומתוגמלים על עבודתם. כגון תוכניות הכרה, בונוסים ותמריצים אחרים.

  • התאמה וערכים תרבותיים: העריכו האם העובדים מרגישים מיושרים עם התרבות וערכי הארגון. ניתן למדוד זאת באמצעות סקרים, משוב ותצפית על התנהגויות ועמדות עובדים.

בהצלחה!